Wycieczka do Zakopanego

„Góry milczą, wszystko co milczy
nadaję się do przechowywania
ludzkich tajemnic.”
– ks. Józef Tischner

Góry zachwycają, inspirują, porządkują wiele ludzkich spraw. O górach można mówić bez końca, jednak tylko nieliczni potrafią słowami wyrazić sedno sprawy.

W dniach 14-15 maja 2019 roku uczniowie klas VI i VIII ze szkół podstawowych z Nockowej i Wiercan udali się na dwudniową wycieczkę do Zakopanego. Największą bolączką, na którą nie mieliśmy wpływu, była pogoda, która nie nastrajała optymistycznie. Wszyscy spodziewali się deszczu i w zasadzie nie było w tym przypadku zaskoczenia. Jednak to co towarzyszyło opadom już zdecydowanie nie było do przewidzenia – ŚNIEG! Mimo, że miejscowi powtarzali, że nie jest to żadna niespodzianka o tej porze roku to jednak wielu uczestników było zaskoczonych.

Pomimo tych pogodowych niedogodności program, który sobie zaplanowaliśmy w pełni został zrealizowany. Pobyt w Zakopanem zaczęliśmy od wjazdu kolejką na Gubałówkę, gdzie nasz przewodnik – Pan Marek, przybliżył okoliczności powstania wspomnianej kolejki. Jedynie żal było widoków tatrzańskich szczytów, które zasłaniało mgliste, deszczowo-śnieżne niebo. Kolejnym etapem zwiedzania Zakopanego była wizyta w drewnianym kościółku pod wezwaniem Matki Boskiej Częstochowskiej na Pęksowym Brzysku, który jest najstarszym tego typu zabytkiem w Zakopanem. Pierwsza część kościoła została wybudowana w 1847 roku przez Sebastiana Gąsienicę Sobczyka wspieranego przez okolicznych mieszkańców. Kościół jest budynkiem o konstrukcji zrębowej, ścianach oszalowanych zarówno od wewnątrz jak i z zewnątrz. Funkcjonowanie rozpoczął w roku 1848, a niedługo później, w latach 1850 – 1950, pod okiem pierwszego zakopiańskiego proboszcza Józefa Stolarczyka, została dobudowana dodatkowa część z wieżą oraz wolnostojące dzwonnica, plebania i organistówka.

Wędrując po Zakopanem nie można oczywiście ominąć Krupówek i spaceru najważniejszym deptakiem tego miasta. Piękna architektura, zabytki, niepowtarzalny klimat – to wszystko mogliśmy zobaczyć i poczuć spacerując malowniczymi uliczkami.

Po południu wyjechaliśmy również wyciągiem krzesełkowym na Wielką Krokiew. Każdy mógł zobaczyć jakie emocje towarzyszą skoczkowi narciarskiemu, oraz jaką trzeba się cechować odwagą, żeby skoczyć z takiej wysokości.

Późnym popołudniem dotarliśmy do naszego miejsca noclegowego – ośrodka STOPEX, gdzie po zakwaterowaniu zjedliśmy obiad. Wieczorem wybraliśmy się jeszcze raz do centrum Zakopanego i na Krupówkach każdy mógł zakupić pamiątki.

Drugi dzień rozpoczęliśmy od śniadania i następnie po wykwaterowaniu opuściliśmy ośrodek. Na ten dzień zaplanowana była wędrówka szlakami tatrzańskimi i pomimo mało sprzyjającej w dalszym ciągu aury nie zrezygnowaliśmy z tych planów. Najpierw udaliśmy się do Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej na Krzeptówkach. Główny budynek, gmach kościoła pw. Matki Bożej Fatimskiej, został wybudowany w latach 1987 – 1992 i poświęcony w 1987 roku przez Jana Pawła II w czasie Jego IV pielgrzymki do Polski.

Głównym punktem drugiego dnia wycieczki był przemarsz na Rusinową Polanę, skąd rozpościera się przepiękny widok na tatrzańskie szczyty. Oczywiście tego dnia nie było nam dane doświadczyć tych widoków, ale będzie to z pewnością dla nas motywacja, aby tu wrócić, czy to z wycieczką szkolną, czy już prywatnie ze swoimi bliskimi. Wychodząc na Rusinową Polanę, po drodze możemy wstąpić do Sanktuarium Matki Bożej Królowej Tatr na Wiktorówkach.
Po zejściu ze szlaku powoli wyruszyliśmy w drogę powrotną do domu. Po drodze jeszcze zatrzymaliśmy się w Czorsztynie, gdzie uczniowie zwiedzili ruiny zamku z XIV wieku, położonego nad Jeziorem Czorsztyńskim w granicach Pienińskiego Parku Narodowego.
Wyjazd do zakopanego w głównej mierze zaplanował i zorganizował zaprzyjaźniony z naszą szkołą przewodnik – Aleksander Dawidziak, z którym już od dwóch lat wędrujemy po bieszczadzkich i beskidzkich szlakach. Tym razem wcielił się w rolę pilota wyjazdu. Dziękując za to co już za nami, wierzymy w dalszą owocną współpracę w kolejnym roku szkolnym.