WYCIECZKA DO PRZEMYŚLA


Przemyśl – jedno z najstarszych miast Polski, mieszanka wielu kultur i religii, miejsce, w którym, jak w niewielu miejscach w kraju, możemy poczuć wyjątkowy klimat czasów monarchii austro-węgierskiej. Często niesłusznie niedoceniane, położone gdzieś na uboczu, jednak kto raz tam przyjedzie, z miejsca zauroczy się tym miastem i będzie chciał tam wracać.

9 kwietnia do Przemyśla na wspólną wycieczkę wybrali się uczniowie klas III i IV ze szkół podstawowych z Nockowej i Wiercan. Na parkingu przy „Rybim Placu” czekał już naszą grupę nasz Przewodnik – Pan Jan Podolski, dzięki któremu poznaliśmy bogatą historię miasta i zwiedziliśmy wybrane zabytki związane z dziejami Przemyśla.

Miasto już po I rozbiorze Polski w 1772 roku znalazło się pod panowaniem austriackim, którzy z miejsca zaczęli wprowadzać swoje porządki administracyjne, prawne czy architektoniczne. To im „zawdzięczamy” m.in. brak ratusza, co znacznie powiększyło objętość przemyskiego Rynku, charakterystycznie pochyłego, pokrytego drzewami. Otaczające go kamienice pochodzą najczęściej z XIX wieku. Na Rynku możemy znaleźć m.in. posąg niedźwiadka (symbol miasta) czy ławeczkę Józefa Szwejka, bohatera powieści Jaroslava Haska. Na Rynek kilkukrotnie podczas wędrówki po mieście jeszcze wracaliśmy.

Przemyśl to również siedziba archidiecezji, więc nietaktem byłoby nieodwiedzenie Archikatedry, czyli Bazyliki archikatedralna Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny i św. Jana Chrzciciela. Pierwszy kościół tutaj ufundował Bolesław Śmiały, natomiast obecna świątynia została wzniesiona w XVI wieku, a dzisiejszy wygląd nadano jej w XVIII wieku. Uczestnicy wycieczki mieli okazję zwiedzić zarówno wnętrze kościoła jak i podziemne krypty, gdzie spoczywają szczątki najwybitniejszych ludzi związanych z przemyską świątynią (m.in. Józefa Sebastiana Pelczara czy Józefa Tokarczuka).

Kolejne ważne dla Przemyśla miejsce, które odwiedzili uczniowie to Muzeum Archidiecezjalne. Zostało założone w 1902 roku z inicjatywy ówczesnego biskupa przemyskiego Józefa Sebastiana Pelczara. Zgromadzono w nim wiele dzieł sztuki oraz wiele pamiątek po Ojcu Świętym Janie Pawle II. Oprowadzająca nas po muzeum siostra zakonna z wielkim przejęciem i zaangażowaniem opowiadała o zgromadzonych zbiorach oraz o niezwykłych sposobach pozyskania przez biskupa Józefa Tokarczuka pamiątek związanych z papieżem Janem Pawłem II.  

Będąc w Przemyślu warto również w obrębie Starego Miasta odwiedzić Wieżę Zegarową, w której obecnie mieści się Muzeum Dzwonów i Fajek. Urządzono w nim ekspozycję zabytków ludwisarstwa i fajkarstwa – wyrobów, z których miasto słynęło i wciąż słynie w kraju i poza jego granicami. Z Wieży Zegarowej rozciąga się piękny widok na Przemyśl i okolicę.

Na koniec udaliśmy się jeszcze na Zniesienie, czyli wzgórze, którego nazwa upamiętnia pokonanie „zniesienie” w tym miejscu Tatarów. Najbardziej znany punkt tego miejsca to Kopiec Tatarski (352 m n.p.m.), który według legendy miał zostać usypany przez Tatarów jako mogiła poległego w walce chana. Kopiec to ważny punkt obserwacyjny, rozciąga się z niego widok na panoramę Przemyśla i całego Pogórza Przemyskiego.

Przez wielu wyczekiwanym punktem wjazdu był tor saneczkowy, który usytuowany jest w pobliżu Kopca Tatarskiego. Mniej i bardziej odważni mogli poczuć trochę adrenaliny rozwijając często spore prędkości podczas zjazdu.

Nie mogło również zabraknąć słynnych przemyskich lodów oraz pamiątek, po zakupieniu których powoli udaliśmy się w drogę powrotną. Mamy nadzieję, że każdy znalazł podczas tej wycieczki coś dla siebie, oraz, że w niedalekiej przyszłości wraz z rodziną ponownie odwiedzi piękny gród nad Sanem.