ŚLADAMI ŁÓDZKICH MANUFAKTUR – TRZYDNIOWA WYCIECZKA

W dniach 11 - 13 kwietnia 2018 roku uczniowie szkół podstawowych z Nockowej, Olchowej i Wiercan udali się na trzydniową wycieczkę do Łodzi - miasta, którego historia nierozerwalnie związana jest z rozwojem przemysłu włókienniczego na ziemiach polskich. Uczestniczy wyjazdu podczas trzech dni pobytu mogli bliżej poznać dzieje łódzkich fabrykantów, życie pracowników dawnych manufaktur oraz historię błyskawicznego rozwoju miasta w drugiej połowie XIX wieku.

Organizatorem i kierownikiem wyjazdu była Bogumiła Grobelna, natomiast opiekunami Magdalena Cabaj, Stanisława Mik Sowińska oraz Piotr Kmieć.

DZIEŃ PIERWSZY 

Wycieczka rozpoczęła się od wizyty w Planetarium EC1, jednego z najnowocześniejszych w Polsce i Europie Środkowo - Wschodniej, gdzie uczniowie uczestniczyli w niezwykłych zajęciach z astronomii, przedstawionych przy pomocy mającej 18 m średnicy kopuły ekranu sferycznego. Następnie w Centrum Nauki i Techniki EC1 poznawali technologię produkcji prądu czy też zasad przyrody, praw fizyki i związanych z nimi wynalazków.

Po zakwaterowaniu się w Schronisku Młodzieżowym i zregenerowaniu sił popołudnie i wieczór uczestnicy wycieczki spędzili w łódzkiej "Manufakturze" - unikalnym na polską skalę centrum kultury, rozrywki i handlu, które łączy nowoczesne formy i architekturę z odnowionymi XIX-wiecznymi budynkami dawnej fabryki.

 

DZIEŃ DRUGI 

Ten dzień wypełniony był przede wszystkim zwiedzaniem z przewodnikiem najciekawszych miejsc w Łodzi, które poprzedzone zostało krótkim wprowadzeniem i filmem o rozwoju miasta. Głównym punktem była oczywiście Ulica Piotrkowska, jedna z najdłuższych w Europie, która liczy około 4 km. Zapoznali się z architekturą tej części miasta, historiami ludzi związanych z Łodzią, ze szczególnym uwzględnieniem wybitnego polskiego poety - Juliana Tuwima oraz światowej sławy pianisty i wirtuoza Artura Rubinsteina.

Z kolei w Muzeum Włókiennictwa uczniowie poznali przemysł włókienniczy z rożnego punktu widzenia. Perspektywa historii sztuki ujmuje je jako dziedzinę sztuki i pole artystycznej kreacji. Perspektywa antropologii kultury pozwala postrzegać je jako rozległy obszar związany z modą, obyczajami i życiem codziennym. Z kolei w ujęciu historycznym i technologicznym jest ono traktowane jako dziedzina gospodarki i wynik rozwoju myśli technicznej.

Na koniec coś dla ciała, czyli wizyta w Parku Trampolin "SALTOS", czyli relaks, rozrywka i zabawa dla małych i dużych. To także nauka akrobacji, ćwiczenie mięśni i spalanie kalorii! Sporym zaskoczeniem było również spotkanie z youtuberami z kanału "Treneiro Vlog", którzy tego dnia nagrywali swój videoblog w łódzkim parku trampolin.

 

DZIEŃ TRZECI 

Ostatni dzień wycieczki to dalsze poznawanie najważniejszych miejsc związanych z Łodzią, a takim z pewnością jest POMNIK POLAKÓW ODZNACZONYCH MEDALEM SPRAWIEDLIWYCH WŚRÓD NARODÓW ŚWIATA.

To kompozycja architektoniczno-ogrodowa, stanowiąca dominantę znajdującego się w pobliżu Parku Ocalałych. Pomnik tworzą ściany z betonu architektonicznego ustawione na planie Gwiazdy Dawida. Na każdej z nich znajduje się napis "Sprawiedliwi Wśród Narodów Świata". Strona wewnętrzna pomnika jest oświetlona lampami schowanymi w posadzce brukowanej kocimi łbami. W ścianach Gwiazdy umieszczono - jak w katakumbach - tabliczki z nazwiskami Polaków odznaczonych przez Yad Vashem medalem Sprawiedliwy Wśród Narodów Świata.

Na jednym z wierzchołków gwiazdy znajduje się orzeł umieszczony na trójkątnym cokole. Wykonana z trawertynu rzeźba wcina się w schody nabrzeża zbiornika, które na długości około 76 m stanowią brzeg zbiornika dekoracyjno-retencyjnego rzeki Łódki. Na cokole umieszczono napis "Polakom ratującym Żydów w latach 1939-1945" oraz cytaty z Ewangelii i Talmudu po polsku, hebrajsku i angielsku.

Jednym z elementów parku jest ławeczka Jana Karskiego, polskiego emisariusza z czasów II wojny światowej, który w swych raportach informował świat o holokauście.

Następnie w Palmiarni uczestnicy wyjazdu poznali egzotyczną kolekcję roślin, z których najstarsze mają blisko 150 lat. Ponadto uzupełniają je wspaniałe bananowce, araukarie, bambusy i figowce. Pod okazałymi koronami kilkudziesięciu roślin miejsce znalazły: storczyki, bromelie, begonie, paprocie oraz krotony. Od późnej wiosny dodatkowo poznać możemy kilkadziesiąt gatunków roślin rosnących w ogródku dydaktycznym, który uważany jest za pierwszy Ogród Botaniczny w Łodzi.

W Muzeum Kinematografii, jedynym w Polsce chroniącym zabytki z dziedziny techniki, sztuki i kultury filmowej uczniowie zapoznali się z bogatą historią polskiego filmu, ze szczególnym uwzględnieniem tematyki przeznaczonej dla najmłodszych.

Na koniec wycieczkowicze zwiedzili Pałac Izraela Poznańskiego, jednego z najważniejszych fabrykantów łódzkich drugiej połowy XIX wieku, po czym zmęczeni ale również spełnieni ruszyli w drogę powrotną do domu.