Trzydniowa wycieczka do Biskupina, Gniezna i Poznania

W dniach 4-6 czerwca 2019 roku uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w trzydniowej wycieczce, której celem było poznanie miejsc związanych z początkami państwa polskiego.

Najpierw udaliśmy się do Biskupina, gdzie w rezerwacie archeologicznym mogliśmy posłuchać m.in. o okolicznościach odkrycia pozostałości osady oraz zobaczyć zrekonstruowane obozowisko łowców i zbieraczy, osadę pierwszych rolników czy fragment osady obronnej na półwyspie.

Z kolei w Gnieźnie przede wszystkim zwiedziliśmy Katedrę na Wzgórzu Lecha. Jest to miejsce szczególne w naszej historii. Tu wszystko się zaczęło, mogliśmy niemal dotknąć śladów naszej państwowości, poczuć czasy pierwszych Piastów.

Pierwszy dzień zakończyliśmy w Wielkopolskim Parku Etnograficznym w Dziekanowicach, gdzie zwiedziliśmy skansen, w którym mogliśmy zobaczyć jak w dawnych czasach żyli ludzie na wsi w tej części Polski.

Drugi dzień rozpoczęliśmy od zwiedzania poznańskiej Starówki. Był Ratusz z słynnymi koziołkami na wieży, był Pręgierz czy zabytki sakralne. Z Poznania udaliśmy się do Kórnika, gdzie zwiedziliśmy Zamek z XIX wieku, zbudowany przez Tytusa Działyńskiego. Wnętrza Muzeum zaaranżowane są w taki sposób, żeby dać poczucie zwiedzającym, że jego właściciele dopiero stąd wyszli.

Następnie udaliśmy się do Rogalina, gdzie w miejscowym parku rosną bardzo stare dęby. Wiele z nich to Pomniki Przyrody, ale na uwagę zasługują szczególnie trzy z nich: Lech, Czech (niestety już martwy) i Rus. Rosną one nieopodal pałacu, w urokliwej scenerii naturalistycznego parku krajobrazowego.

Po południu, w ramach poprawy kondycji, spędziliśmy godzinę w jednym z poznańskich parku trampolin, by później udać się do miejsca zakwaterowania.

Trzeciego dnia, po wykwaterowaniu, pojechaliśmy do Pałacu w Śmiełowie, w którym mieści się Muzeum Adama Mickiewicza. Zgromadzono tu wiele pamiątek po naszym wieszczu narodowym, w tym rękopisy, rzeczy codziennego użytku, obrazy, popiersia i wiele innych. Można tu poczuć atmosferę XIX-wiecznych ziem polskich i jest to swego rodzaju wędrówka przez życie i twórczość Mickiewicza.

Na koniec zwiedziliśmy jeszcze Pałac w Gołuchowie, który jest częścią Muzeum Narodowego w Poznaniu. Historia zamku się XVI wieku, natomiast obecny wygląd budowla uzyskała w XIX wieku i ma charakter renesansu francuskiego. Po zwiedzeniu udaliśmy się powoli w drogę powrotną do domu.