WYJAZD DO MUZEUM POLAKÓW RATUJĄCYCH ŻYDÓW IM. RODZINY ULMÓW W MARKOWEJ

W 2016 roku w Markowej miało miejsce otwarcie Muzeum Polaków Ratujących Żydów im. Rodziny Ulmów. Miejsce wyjątkowe, które upamiętnia ogromny heroizm oraz tragiczne losy Wiktorii i Józefa Ulmów oraz ich siedmiorga dzieci (w tym jednego nienarodzonego), którzy podczas II wojny światowej ukrywali ośmioro żydowskich uciekinierów z rodzin Goldmanów/„Szallów”, Grünfeldów i Didnerów. 24 marca 1944 roku, w wyniku donosu dokonanego prawdopodobnie przez jednego z granatowych policjantów z Łańcuta, zostali wszyscy zamordowani przez Niemców. Zginęli również wszyscy Żydzi ukrywający się w domu Ulmów.

Pamięć o nich przetrwała wojnę i czasy powojenne. W 1995 roku Józef i Wiktoria Ulmowie zostali uhonorowani pośmiertnie tytułem Sprawiedliwych wśród Narodów Świata, przyznawanym przez Instytut Pamięci Męczenników i Bohaterów Holokaustu Jad Waszem w Jerozolimie. Dodatkowo w tym roku odbędzie się beatyfikacja Rodziny Ulmów.

Aby lepiej poznać tragiczne losy Polaków i Żydów podczas II wojny światowej, uczniowie klas 7 i 8 ze szkół podstawowych w Nockowej i Wiercanach udali się do Muzeum w Markowej. Była to przejmująca lekcja historii, która pozwoliła lepiej zrozumieć trudne czasy okupacji hitlerowskiej.

Po zwiedzaniu muzeum uczestnicy wyjazdu udali się na pobliski cmentarz, gdzie na mogile Rodziny Ulmów złożyli znicz i pomodlili się.