WYCIECZKA W BIESZCZADY NA BUKOWE BERDO

 

Zaprawieni w wędrówce po bieszczadzkich szlakach uczniowie klas siódmych i ósmych ze szkół w Nockowej, Iwierzycach oraz Wiercanach (wsparci kilkuosobową grupą absolwentów) podjęli się próby zdobycia kolejnego szczytu polskiej części Bieszczadów Bukowego Berda. Udało się wejść na jeden z trzech jego masywów – Szołynię (1201 m n.p.m.). Szlak wiódł z Pszczelin Widełek leśną ścieżką, wśród powoli zyskujących jesienne barwy buków. Gdy po długiej wędrówce las wreszcie ustąpił miejsca kosodrzewinie zaczęła wyłaniać się w całej swej okazałości panorama polskich i ukraińskich połonin, która sprawiła, że z miejsca wędrowcy zapomnieli o dającym się już we znaki zmęczeniu. Pogoda tego dnia była idealna, piękne, bezchmurne niebo sprawiło, że „w ruch poszły” aparaty fotograficzne, aby uwiecznić każdą chwilę wędrówki. Nikomu nie przeszkadzał dający się lekko we znaki wiatr, który o tej porze roku nie jest rzadkością.

Ze szczytu wycieczkowicze zeszli żółtym szlakiem do Mucznego, gdzie wstąpili jeszcze do pokazowej Zagrody Żubrów. Ostatnim punktem wyjazdu było tradycyjne ognisko integracyjne.

Podczas całej wyprawy towarzyszył nam, podobnie jak podczas wszystkich wcześniejszych wyjazdów w Bieszczady, przewodnik beskidzki Aleksander Dawidziak.