WYCIECZKA W BESKID NISKI

Uczniowie klas 5 i 6 z Nockowej i klasy 5 z Wiercan uczestniczyli w integracyjnych zajęciach terenowych z geografii. Była to pierwsza tego typu wyprawa, więc na początek wybraliśmy wędrówkę po mniej wymagających terenach Beskidu Niskiego.

Najpierw udaliśmy się do Rymanowa Zdroju, gdzie „młodsza młodzież”, jak określił wycieczkowiczów nasz przewodnik Aleksander Dawidziak, mogła skosztować leczniczych wód i po minach większości widać było, że nie należała ona do najsmaczniejszych. Ponadto czas  w Rymanowie wypełniony był spacerem po uzdrowisku, wśród pięknej przyrody, która pozwala się wyciszyć, nabrać sił i poprawić swoje zdrowie.

Następnie ruszyliśmy na naszą pieszą wyprawę fragmentem Głównego Szlaku Beskidzkiego. Naszym celem był około 3-godzinny spacer ścieżką „Do przełomu Wisłoka” w Rudawce Rymanowskiej. Kierując się w stronę Wołtuszowej, wysiedlonej po II wojenie światowej wioski, mijaliśmy po drodze m.in. cerkwisko czy rzeźby „zbójów”. Po dawnej wiosce pozostało jeszcze zarysy domów, piwnic, zdziczałe drzewa czy krzewy owocowe. Wychodząc dalej w górę z czasem można było podziwiać piękne widoki na Wzgórza Rymanowskie. Idąc dalej leśnymi ścieżkami powoli zaczęliśmy schodzić w dół i dotarliśmy do kolejnego postoju, gdzie znajdują się urokliwe wodospady.

Uzupełnieniem wycieczki było ognisko integracyjne, które zorganizowaliśmy sobie w miejscu wyjątkowym. Po zejściu do jaru Wisłoka ukazała się nam wspaniała odkrywka łupków menilitowych, wysoka na ok. 40 m, zwana „ścianą Olzy”. Na drugim brzegu Wisłoka znajduje się tablica poświęcona papieżowi - Janowi Pawłowi II, który jeszcze jako ksiądz i biskup odwiedzał te piękne strony. Można tu również zobaczyć mały wodospad, który natchnął naszego wielkiego rodaka do napisania znanego wiersza pt. „Źródło”.

W tym wyjątkowym miejscu mogliśmy odpocząć, naładować akumulatory i po ognisku przygotować się dom powrotu do domu. W drodze powrotnej wstąpiliśmy jeszcze do Haczowa, gdzie mieliśmy możliwość zwiedzić piękny, zabytkowy kościół, pochodzący z XIV wieku. Jest to zrębowy drewniany gotycki kościół. Tradycja wiązała budowę tego kościoła z królową Jadwigą. Ostatnie badania historyków sztuki potwierdziły tezę, iż istniejący do dzisiaj kościół haczowski to pierwsza świątynia w tej miejscowości, wzniesiona pod koniec XIV wieku, więc służy on kultowi religijnemu przez ponad sześć wieków. W 2003 roku zabytkowy kościół drewniany w Haczowie został wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO.