Wycieczka w Beskid Niski

9 maja uczniowie klasy V z Wiercan i klas V i VI z Nockowej udali się na wycieczkę w Beskid Niski. Pierwszym etapem wyjazdu była wizyta w Muzeum Magurskiego Parku Narodowego w Krempnej, gdzie uczestnicy wyjazdu obejrzeli stałe ekspozycje, na które składają się: sala z multimedialną projekcją, prezentującą faunę i florę Beskidu Niskiego, dioramy prezentujące poszczególne pory roku oraz wystawy korzeni drzewo i poroży jeleni oraz saren.

Następnie, w ramach poznawania kultur i religii, uczniowie zwiedzili Cerkiew św. św. Kosmy i Damiana w Kotani – dawną łemkowską cerkiew greckokatolicką w Kotani, wybudowaną w 1782 roku. Dziś pełni ona rolę rzymskokatolickiego kościoła filialnego parafii św. Maksymiliana Kolbe w Krempnej. W 1985 roku obiekt został wpisany na listę zabytków i włączony do podkarpackiego Szlaku Architektury Drewnianej.

Głównym punktem wyprawy była piesza wędrówka fragmentem Głównego Szlaku Beskidzkiego na Grzywacką Górę (567 m n.p.m.), szczyt w paśmie Beskidu Dukielskiego. Na jej wierzchołku stoi krzyż milenijny z platformą widokową. Ze szczytu rozciąga się piękna panorama w wielu kierunkach. Chętni mogli wspiąć się na platformę, co jednak dla niektórych było zbyt duże wyzwanie i nie każdemu udało się pokonać własny lęk.

Po zejściu ze szlaku, w Nowym Żmigrodzie, zorganizowane zostało ognisko integracyjne, połączone z rozgrywkami sportowym.