WYCIECZKA SZKOLNA DO KUROZWĘK, BARANOWA SANDOMIERSKIEGO I ĆMIELOWA

30 września wybraliśmy się na jednodniową wycieczkę do Kurozwęk, Baranowa Sandomierskiego oraz Ćmielowa. W wycieczce wzięli udział uczniowie z klas II-VIII. 
Najpierw zwiedziliśmy z przewodnikiem XIV - wieczny Pałac w Kurozwękach - pradawną siedzibę rodu Kurozwęckich, następnie udaliśmy się na Bizon Safari w celu obserwacji bizonów amerykańskich. Przejażdżka wozem westernowym bardzo podobała się uczestnikom wycieczki. Bizony zostały sprowadzone do Kurozwęk w 2000 r. w liczbie 22 szt., obecnie hodowla liczy ponad 80 zwierząt. 
Następnie udaliśmy się do Baranowa Sandomierskiego w celu zwiedzania renesansowego zamku nazywanego ,,małym Wawelem''. Przewodnik zapoznał nas z burzliwą historią zamku, został on doszczętnie zniszczony podczas II wojny światowej, a po latach całkowicie odbudowany. Oprócz zamku mieliśmy okazję obejrzeć dwie wystawy czasowe w Zbrojowni: ,,Husaria Wschodnia'' oraz ,,Zapomniane zawody''.
Ostatnią atrakcją wycieczki była wizyta w Żywym Muzeum Porcelany w Ćmielowie. Przewodnik opowiedział nam o twórcy receptury na różową porcelanę - Bronisławie Kryńskim. Fabryka w Ćmielowie jako jedyna na świecie wytwarza różową porcelanę tą metodą, receptura jest ściśle chroniona. Wyroby z różowej porcelany są najdroższe na świecie. Obejrzeliśmy również Wystawę Starej Porcelany zawierającą eksponaty z różnych okresów działalności fabryki. Uczniowie mieli również możliwość spotkania ze sztuką - zobaczyli kolekcję rzeźb i obrazów wybitnego polskiego artysty i przywódcy ruchu emocjonalizmu w sztuce - Lubomira Tomaszewskiego żyjącego w latach 1923-2018. Tworzył on unikatowe rzeźby i obrazy za pomocą dymu i ognia, które przyniosły mu międzynarodową sławę. 
Uczestnicy wycieczki wrócili do domów pełni niezapomnianych wrażeń.