WYCIECZKA KLAS VII-VIII DO WADOWIC I OŚWIĘCIMIA

7 listopada 2022 roku uczniowie klas VII i VIII wraz z uczniami Szkoły Podstawowej w Wiercanach udali się na wycieczkę do Wadowic i Oświęcimia, dwóch wyjątkowych miejsc w naszej historii.

Pierwszym punktem wyjazdu była wizyta w Muzeum Dom Rodzinny Jana Pawła II w Wadowicach, gdzie uczniowie mogli poznać historię życia naszego wielkiego Rodaka – Karola Wojtyły – Papieża Jana Pawła II. W Wadowicach spędził całe swe dzieciństwo oraz młodość. Zwiedzający mogli zobaczyć oryginalne pamiątki lub ich repliki z okresu, gdy w tym miejscu mieszkał młody Karol Wojtyła. Zgromadzono tu również wiele rzeczy związanych z późniejszym jego życiem, zarówno, gdy był biskupem, arcybiskupem, kardynałem oraz papieżem. Wizyta w tym muzeum to swego rodzaju podróż przez ponad 80 lat historii XX wieku, której częścią był Papież Polak. Po wyjściu z muzeum uczestnicy wycieczki udali się do wadowickiej Bazyliki, aby pomodlić się przy chrzcielnicy, przy której ochrzczony został Karol Wojtyła.

Druga część wycieczki to niezwykle ważna lekcja historii – wizyta w Muzeum Auschwitz Birkenau. Jest to miejsce pamięci, które każdy powinien zobaczyć, aby poznać jak okrutny był czas II wojny światowej oraz co potrafił człowiek zrobić drugiemu człowiekowi. Zwiedzanie rozpoczyna się od przejścia przez bramę z napisem „Arbacht macht frei”, która uzmysławia tak naprawdę wtedy, w jakim miejscu się znajdujemy. Podczas wędrówki po terenie byłego obozu przewodnik opowiada o losach ludzi, którzy tu trafili. Przejmująca jest wizyta w jedynej zachowanej na terenie obozu komorze gazowej oraz krematorium. W drugiej części zwiedzania uczestnicy udali się do sąsiedniej Brzezinki, gdzie mogli zobaczyć w jakich warunkach byli przywożeni do obozu więźniowie oraz w jakich barakach mieszkali. Dzięki tego typu wyjazdom mamy okazję uświadomić kolejnym młodym pokoleniom, czym kończy się dopuszczenie do władzy szaleńców, którzy w imię osobistych, często szalonych planów uciekają się do takich okrucieństw.