WYCIECZKA KLAS IV-VII NA CERGOWĄ

Cergowa – 716 m n.p.m. Cel wielu turystów przyjeżdżających do Dukli. Ci, którzy po raz pierwszy tu trafią nie będą mieć żadnego problemu ze zlokalizowaniem tego szczytu. Nie jest ona co prawda najwyższym wierzchołkiem Beskidu Niskiego, ale dumnie wznosi się okolicą i zachęca wędrowców do jego zdobycia…

Taki plan przyświecał również grupie „młodszej” młodzieży z naszej szkoły, która udała się na wycieczkę w dniu 8 czerwca br. Jednak zanim uczestnicy wyprawy weszli na szlak wiodący na Cergową, to najpierw udali się do wyjątkowego miejsca – Pustelni św. Jana z Dukli, które rokrocznie odwiedza wielu pielgrzymów. Sama Pustelnia znajduje się na wzgórzu Zaśpit, około 1,5 km od miejscowości Trzciana, położonej przy drodze Dukla – Barwinek. Pustelnia powstała w 1769 roku, natomiast obecna kaplica wzniesiona została na początku XX wieku. Obok świątyni znajduje się drewniany dom rekolekcyjny oraz taras ze sztuczną grotą, mieszczącą źródełko, z którego wodę czerpią pielgrzymi.

Po tej duchowej części wycieczki uczestnicy wyprawy ruszyli czerwonym szlakiem na główny cel dnia, czyli szczyt Cergowej. Trasa wiodła cały niemal cały czas lasem (pierwsza cześć szlaku była szczególnie wymagająca) i na szczycie główną atrakcją była wieża widokowa, która sięga ponad górną granicę lasu i odsłania zachwycające widoki Beskidu Niskiego oraz, przy dobrej widoczności, również Tatr.

Po zejściu ze szczytu młodzi wędrowcy odwiedzili jeszcze Sanktuarium św. Jana z Dukli, gdzie znajdują się jego relikwie i następnie w Lubatówce miało miejsce ognisko integracyjne, połączone z zabawami na miejscowym placu zabaw oraz rozgrywkami piłki nożnej na boisku sportowym. Wieczorem uczestnicy wyprawy powrócili do domu.

Podczas całej wycieczki uczestnikom towarzyszył przewodnik beskidzki Aleksander Dawidziak, który już od kilku lat współpracuje ze naszą szkołą.