WYCIECZKA KLAS I-VI NA TRASIE ZYNDRANOWA – DUKLA – ŻARNOWIEC – JASŁO

Rankiem 27 maja br. wyruszyliśmy na 1-dniową wycieczkę na trasie Zyndranowa – Dukla - Żarnowiec - Jasło. W Skansenie Kultury Łemkowskiej w Zyndranowej mieliśmy okazję poznać historię mieszkańców. Wieś od stuleci zamieszkiwali Łemkowie. Pamiątki zgromadzone w muzeum pozwoliły nam przenieść się w zamierzchłe czasy, poznaliśmy życie i kulturę Łemków. Skansen posiada ponadto kolekcję prac Nikifora Krynickiego - łemkowskiego malarza.

Kolejnym punktem wycieczki było odwiedzenie Muzeum Historycznego w Dukli. Uczniowie mieli możliwość obejrzeć wystawy eksponatów broni i sprzętu wojskowego używanego podczas walk prowadzonych w Karpatach w okresie I i II wojny światowej. Sale pałacowe ukazują wystrój wnętrz z okresu XVIII i XIX w.

Rok 2022 jest poświęcony Marii Konopnickiej, postanowiliśmy uczcić pamięć pisarki odwiedzając dwór w Żarnowcu, w którym mieszkała. Poetka spędzała tu miesiące wiosenne i letnie, oddając się twórczości pisarskiej. To w Żarnowcu w 1908 r. powstały słowa słynnej ,,Roty’’. Uczniowie z uwagą słuchali opowieści z życia pisarki. Spacer po zabytkowym parku sprawił, że mogliśmy odpocząć i zachwycić się przyrodą.

Ostatnią atrakcją wycieczki był pobyt w Muzeum Lizaka w Jaśle. Dzieci poznały tajniki produkcji słodyczy. Sporym zainteresowaniem cieszyło się wąchanie aromatów i mieszanie barwników. Jednak największy zachwyt wzbudził pokaz ręcznego wytwarzania lizaków. Uczniowie brali udział w warsztatach, podczas których mieli możliwość wykonania swojego własnego lizaka, co było ogromną frajdą. Wróciliśmy do domu pełni niezwykłych wrażeń i słodkich wspomnień.