WYCIECZKA KLAS 7-8 W BIESZCZADY NA WIELKĄ RAWKĘ I KREMENAROS

Krzemieniec (1221 metrów n.p.m.) – inaczej Kremenaros (ukr. Кременець – Kremenec, słow. Kremenec, węg. Kremenáros) to szczyt górski w wododziałowym paśmie Bieszczadów Zachodnich, znajdujący się na styku trzech granic - polskiej, ukraińskiej oraz słowackiej. Z tej racji jest to atrakcyjny cel wędrujących bieszczadzkimi szlakami turystów.

Po blisko dwuletniej przerwie spowodowanej pandemią, wznowiliśmy nasze cykliczne wyjazdy w Bieszczady. 9 czerwca br. uczniowie klas 7-8 wraz z opiekunami wybrali się na jeden z bardziej wymagających szlaków, prowadzący z Ustrzyk Górnych, przez Wielką Rawkę, do głównego punktu wędrówki, którym był Krzemieniec - trójstyk granic polskiej, ukraińskiej i słowackiej. Dla uczniów klasy VIII był to już niestety ostatni tego typu wyjazd w szkole podstawowej. Mimo zmęczenia, chwil zwątpienia, wszystkim udało się dotrzeć pod obelisk znajdujący się na Krzemieńcu.

Po zejściu do Ustrzyk Górnych miało miejsce tradycyjne ognisko, przy którym młodzi turyści mogli odpocząć i nabrać sił na podróż powrotną do domu. Podczas całego wyjazdu, w tym wędrówki szlakiem, towarzyszył nam przewodnik beskidzki Aleksander Dawidziak, z którym współpracujemy już od kilku lat.