WYCIECZKA KLAS 4-6 W BIESZCZADY NA SMEREK

Smerek (1222 m n.p.m.) śmiało można zaliczyć do czołówki najpopularniejszych, choć raczej nie najłatwiejszych bieszczadzkich szczytów. Potwierdzają to, choćby pierwotne, nadane mu przez miejscowych nazwy, czyli Ściana lub Wysoka. Z jego wierzchołka, który zdobi dziś krzyż, zobaczyć można unikalne panoramy, a dostać się tu można na kilka sposobów…

Uczniowie klas 4-6 spróbowali zdobyć ten szczyt, a co warte podkreślenia, była to ich pierwsza wyprawa na bieszczadzkie szlaki. Wielu nie miało okazji jeszcze wędrować po górach, dla części z nich był to powrót w Bieszczady, ale dla wszystkich była to z pewnością doskonała przygoda i pozytywna forma aktywnego spędzania wolnego czasu.

Na szlak wyruszyliśmy z Wetliny, by idąc wyznaczonym szlakiem dotrzeć do miejsca, gdzie zaczyna się Bieszczadzki Park Narodowy, następnie przez las do wiaty, by po kolejnej chwili zobaczyć, po wyjściu z lasu, pojawiające się już nieśmiało połoniny. Krótki odpoczynek na Przełęczy Orłowicza i ostatni etap do szczytu – Smereka, gdzie wszyscy mogli podziwiać wspaniałe bieszczadzkie widoki oraz malownicze połoniny. Po odpoczynku zeszliśmy do Kalnicy, by następnie odpocząć przy ognisku.

W trakcie wyprawy towarzyszył nam zaprzyjaźniony z naszą szkołą przewodnik beskidzki – Aleksander Dawidziak.