WYCIECZKA DO OŚWIĘCIMIA I WADOWIC

Miejsce Pamięci i Muzeum Auschwitz Birkenau, były niemiecki nazistowski obóz koncentracyjny i zagłady to niezwykle ważny punkt na szlakach wycieczek szkolnych i nie tylko. Pielęgnowanie pamięci o tragicznych wydarzeniach z czasów II wojny światowej jest obowiązkiem każdego pokolenia, aby kształtować właściwe postawy moralne i etyczne oraz pogłębiać wśród młodych wiedzę na temat holocaustu.

22 września br. uczniowie klas ósmych ze szkół podstawowych z Nockowej i Wiercan udali się na wycieczkę do Oświęcimia i Wadowic. W Muzeum Auschwitz Birkenau razem z przewodnikami przeszli przez najważniejsze miejsca obozów, poznali tragiczne losy więźniów i ich rodzin. Brama ze słynnym napisem „Arbacht macht frei”, plac apelowy, ściana straceń, komora gazowa, krematorium, rampa czy baraki obozowe wywarły na uczestnikach wyjazdu duże wrażenie, pozwalając bardziej zrozumieć ogrom cierpienia Żydów, Polaków, Romów, radzieckich jeńców i przedstawicieli wielu innych narodowości, którzy trafiali do obozu. Szczególnie bolesny był los dzieci obozowych, niewinnych uczestników działań hitlerowców. Całość zwiedzania, oprócz słów przewodnika, uzupełnione było licznymi fotografiami, rzeczami osobistymi więźniów oraz multimediami, które doskonale trafiają do młodego pokolenia.

Drugim etapem wycieczki była wizyta w Wadowicach i zwiedzanie Muzeum Domu Rodzinnego Jana Pawła II. Od kilku lat muzeum ma nowy wystrój, można obejrzeć pamiątki związane z życiem i posługą Karola Wojtyły – Ojca Świętego Jana Pawła II. Wielość multimediów pozwala szerzej spojrzeć na życie naszego wielkiego rodaka. Po zwiedzaniu muzeum odwiedziliśmy również pobliską Bazylikę pw. Ofiarowania Najświętszej Maryi Panny, gdzie ochrzczony został Karol Wojtyła i pełnił służbę do mszy jako młody chłopiec. Pomodliliśmy się przy chrzcielnicy, każdy mógł powierzyć Świętemu Janowi Pawłowi II swoje intencje.