WYCIECZKA DO KIELC I NA ŚWIĘTY KRZYŻ

1 października uczniowie klas IV-VI udali się na wycieczkę w Góry Świętokrzyskie. We wczesnych godzinach porannych wyruszyliśmy w drogę, by o godzinie 8.30 wziąć udział w warsztatach w Energetycznym Centrum Nauki w Kielcach. Podzieleni na dwie grupy mieliśmy możliwość uczestniczyć w zajęciach "Tam, gdzie nie sięga wzrok - tajemnice Księżyca", podczas których uczniowie dowiedzieli się, co widać z Księżyca, dlaczego tak często zmienia swój wygląd i co kryje się po jego drugiej stronie. 

Po warsztatach pojechaliśmy do gminy Zagnańsk, gdzie przy drodze znajduję się jeden z najciekawszych zabytków przyrodniczych - dąb "Bartek". Każdy mógł na własne oczy zobaczyć najsłynniejsze drzewo w Polsce, przeczytaliśmy jego historię i zrobiliśmy pamiątkowe zdjęcia. 

Głównym punktem wyprawy było wejście na Święty Krzyż. Wędrując tam poznawaliśmy najciekawsze miejsca Świętokrzyskiego Parku Narodowego oraz historię mijanych po drodze miejsc. Sam klasztor zrobił na wszystkich ogromne wrażenie. Podziwialiśmy wnętrza oraz kryptę księcia Jeremiego Wiśniowieckiego. Sporą niespodzianką była możliwość ucałowania relikwii Drzewa Świętego Krzyża oraz błogosławieństwo kapelana opiekującego się tymi relikwiami. 

Po zejściu z Łysej Góry, na której znajduje się klasztor, zakupiliśmy pamiątki i powoli ruszyliśmy w drogę powrotną do domu.