CO WRZESIEŃ DO ŚWIETLICY SZKOLNEJ NIESIE…?

Jednym z głównych zadań świetlicy szkolnej jest wdrożenie dzieci do zabawy z zachowaniem zasad współpracy w zespole. Świetlica szkolna staje się miejscem nauki przez zabawę. To tutaj tworzy się zupełnie nowy zespół składający się z uczniów z różnych klas, którzy wzajemnie się uzupełniają.

Pierwszy miesiąc pracy świetlicy w roku szkolnym 2024/2025 był okresem nawiązywania nowych znajomości międzyklasowych. To również czas planowania zajęć na okres jesieni, zimy i wiosny. Uczniowie pokazali, że chcą  wspólnie działać, tworzyć projekty, a przez to uczyć się w niekonwencjonalny sposób.

Pierwszym przedsięwzięciem było posadzenie dwóch roślin doniczkowych: jedna przez dziewczynki, druga przez chłopców i zaplanowanie opieki nad nimi, aż do końca roku szkolnego. Sprawa nazwy roślinek i odpowiedniej pielęgnacji nadal pozostaje otwarta, ale zapewne znajdzie się ktoś, kto potrafi dokonać wielkiego odkrycia w tym zakresie.

Drugie wydarzenie to zorganizowanie Dnia Jabłka, który obchodzi się na całym świecie w dniu 28 września. „Jabłek mamy w tym roku dostatek”! Trudno nie docenić ich wartości zdrowotnych. Popularne powiedzenia informują: „Jabłko wieczorem, a nie widzisz się z doktorem” lub „Kto codziennie jabłko zjada, tego lekarz rzadko bada” przekonują o niezwykłych walorach naszych starych, poczciwych i niewyszukanych jabłek. 30 września każde dziecko z klas 1-3 i ze świetlicy mogło spróbować jak smakuje jabłko pieczone w ognisku. Wrażenia były różne: od zachwytu do zdziwienia i stwierdzenia, że smakują jak placek z jabłkami…

„Przy jednym ogniu można upiec dwie pieczenie” stąd do jabłek, w żar ogniska, podrzucono ziemniaki. Pyszne… . Gorąco polecają w ten jesienny czas dzieci i nauczycielki, wychowawczynie świetlicy szkolnej.