BESKID ŻYWIECKI I BESKID ŚLĄSKI – TRZYDNIOWA WYCIECZKA

W dniach 5-7 czerwca br. uczniowie ze szkół w Nockowej i Wiercanach udali się na wycieczkę w Beskid Żywiecki i Beskid Śląski. Po przyjeździe do Żywca (nie bez przeszkód po drodze ;)) wraz z przewodnikiem zwiedzali najciekawsze miejsca związane z tym malowniczo położonym miastem. W pierwszej kolejności młodzi wycieczkowicze zwiedzili żywiecki Stary Zamek , który swymi początkami sięga połowy XIV w., a wzniesiony jest z kamienia łamanego, potynkowanego. W jego gmachu, od 2005 roku, swoją siedzibę ma Muzeum Miejskie w Żywcu. Natomiast wokół zamku, na 26 hektarach, usytuowany jest zabytkowy park, pierwotnie założony w stylu włoskim, od XIX wieku park o układzie geometrycznym przepompowany został na angielski park krajobrazowy. Z zamku uczniowie wraz z przewodnikiem udali się do Kościoła Katedralnego NMP, zbudowanego w pierwszej połowie XV wieku, w późniejszym czasie rozbudowany w stylu barokowym. W wystroju kościoła na szczególną uwagę zasługują: drewniana późnogotycka płaskorzeźba Zaśnięcie Matki Boskiej ( z ok. 1500 roku ), gotyckie rzeźby Chrystusa Ukrzyżowanego oraz drewniany ołtarz główny o dwóch kręconych kolumnach z posągami świętych po bokach mensy, z rzeźbioną grupą św. Trójcy i posągiem Matki Boskiej Niepokalanie poczętej(wykonany w 1724 roku przez snycerza Macieja Weissmanna z Frydka). Od 1992 kościół pełni funkcję konkatedry diecezji Bielsko-Żywieckiej. Nie zabrakło również wizyty na żywieckim Rynku i posmakowaniu wyśmienitych lodów. Po powrocie do schroniska, gdzie uczestnicy wycieczki spędzili dwie noce, był czas na posiłek, odpoczynek oraz wieczorne rozgrywki sportowe na przyszkolnym boisku.

Drugi dzień wycieczki była to trasa objazdowa tzw. „Pętlą Beskidzką”. Pierwszym jej punktem była Węgierska Górka, wieś, która była świadkiem wojny obronnej Polski w 1939 roku, kiedy to tamtejsze fortyfikacje schronów bojowych zostały zdobyte przez Niemców, jednak okupione startą przez nich około 200 żołnierzy. Do dziś zachował się jeden ze schronów – „Wędrowiec”, który był schronem piechoty. Z Węgierskiej Górki wycieczkowicze udali się do Koniakowa, gdzie znajduje się Centrum Pasterskie, rodzinne gospodarstwo, w skład którego wchodzą: Bacówka, Sklep Góralski oraz Zagroda Edukacyjna. Centrum Pasterskie jest położone na przysiółku Szańce, skąd rozpościerają się malownicze widoki na beskidzkie szczyty: Ochodzitą, Tyniok i Baranią Górę oraz na polsko-czesko-słowackie pogranicze. W bezpośrednim sąsiedztwie znajduje się Muzeum Koronki – Izba Pamięci Marii Gwarek, galeria twórców ludowych – Chata na Szańcach oraz Fundacja Koronki Koniakowskiej, gdzie uczniowie mogli zapoznać się z technika powstawania wyrobów koronkowych. Z Koniakowa uczestnicy wycieczki udali się do Kurnej Chacie Kawuloka w Istebnej, gdzie znajduje się stary drewniany dom z 1863 r. pełen dawnych sprzętów gospodarstwa domowego i narzędzi, jakich w swym warsztacie używał Jan Kawulok. W autentyczny sposób oddaje warunki, w jakich żyli mieszkańcy Istebnej w drugiej połowie XIX w. Niegdyś należał on do wybitnego folklorysty, wykonawcy instrumentów ludowych, muzyka, wyróżnionego nagrodą im. Oskara Kolberga – Jana Kawuloka. Chata była miejscem jego życia i pracy, tu też postanowił stworzyć izbę regionalną, dom-muzeum, który pozwoliłby „zatrzymać czas”. Mimo, że w roku 1976 Jan Kawulok zmarł, to jego Kurna Chata nadal żyje opowieścią o dawnych czasach i góralską muzyką. Niegdyś dzięki jego córce Zuzannie, dziś dzięki młodemu kustoszowi – Januszowi Macoszkowi możemy to miejsce odwiedzać i wysłuchać gawędy, gry na instrumentach pasterskich, a także uczestniczyć w organizowanych dla grup warsztatach. Po Istebnej kolejnym punktem trasy objazdowej była Wisła, gdzie młodzi wędrowcy spacerowali zabytkowymi ulicami tego miasta oraz odwiedzili Galerię – Sportowe Trofea Adama Małysza. Galeria znajduje się na Oazie, zaraz obok ronda. Można w niej podziwiać wszystkie trofea jakie zdobył Adam Małysz na zawodach różnej rangi, od krajowych po międzynarodowe. Wśród bardzo licznych eksponatów najcenniejsze to medale zdobyte podczas Igrzysk Olimpijskich w Salt Lake City i Vancouver oraz podczas Mistrzostw Świata a także Kryształowe Kule za triumfy w klasyfikacji generalnej Pucharu Świata. Będąc w Wiśle obowiązkowe było również podjechanie pod Skocznię narciarską im. Adama Małysza w Wiśle Malince, której jednak na remont wokół niej nie było możliwości zwiedzić. Po powrocie od ośrodka noclegowego w Żywcu był czas na wypoczynek oraz, podobnie jak dzień wcześniej, rozgrywki sportowe.

Trzeci dzień wycieczki to najpierw wejście na Górę Żar, popularny wśród turystów szczyt o wysokości 761 m n.p.m., w Beskidzie Małym, górujący stromymi, lesistymi zboczami nad Jeziorem Międzybrodzkim. Na sztucznie spłaszczonym wierzchołku góry znajduje się zbiornik wodny będący częścią kompleksu elektrowni szczytowo-pompowej, oddanej do użytku w roku 1979. Następnie był rejs po Jezierze Żywieckim, sztucznym zbiornikiem wodnym, który powstał w 1966 r. na skutek spiętrzenia wód rzeki Soły. Na Sole zbudowano zaporę Tresna. Jej nazwa pochodzi od miejscowości Tresna nad Jeziorem Żywieckim. Kiedy Jezioro Żywieckie powstawało, Tresna została częściowo zalana, podobnie jak kilka innych okolicznych wsi – Stary Żywiec, Zarzecze, Zadziela.

Popołudnie trzeciego dnia to już stopniowy powrót do domu, a po drodze jeszcze dwa punkty. Najpierw Lanckorona, niewielka, lecz bardzo przyjemna wieś, położona pośród falującego Beskidu Makowskiego, nad rzeką Skawinką, dosłownie 30 km na południe od Krakowa. Słynie ze swojej drewnianej zabudowy, uroczych kawiarenek oraz sielskiego klimatu. Zwana jest również Miastem Aniołów, a wizyta tutaj zazwyczaj przynosi uśmiech i pozwala zapomnieć o gonitwie dnia codziennego. Na szczególną uwagę zasługuje Muzeum Etnograficzne Ziemi Lanckorońskiej, której część etnograficzna to przede wszystkim wyposażenie dawnych lanckorońskich gospodarstw.

Ostatnim punktem wycieczki było Sanktuarium Pasyjno-Maryjne w Kalwarii Zebrzydowskiej, które powstało na początku XVII wieku jako fundacja Mikołaja Zebrzydowskiego, należy dzisiaj do najciekawszych w Polsce założeń krajobrazowo-architektonicznych i do najczęściej uczęszczanych polskich miejsc pielgrzymkowych.