230. ROCZNICA UCHWALENIA KONSTYTUCJI 3 MAJA

Witam majowa jutrzenko,
Świeć naszej polskiej krainie,
Uczcimy ciebie piosenką,
Która w całej Polsce słynie:
/Witaj Maj, piękny Maj,
U Polaków błogi raj!/bis

 

W tym roku obchodzimy 230. Rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja, pierwszej w Europie i drugiej na świecie ustawy zasadniczej, regulującej ustrój państwa oraz prawa i obowiązki obywateli.

Dokument ten, niezwykle ważny w naszej historii, był efektem obrad Sejmu Czteroletniego (Wielkiego) i w znacznym stopniu zmieniał wygląd Rzeczypospolitej Obojga Narodów. Trzeba jednak pamiętać, że czasy, w których została uchwalona Konstytucja były trudne dla naszego kraju, pogrążonego w kryzysie i upadku, skrzętnie pilnowanego przez potężną Rosję, z carycą Katarzyną II na czele. Dla niej zmiany zaproponowane przez posłów były nie do zaakceptowania, dlatego niemal natychmiast wysłała wojska i skutecznie wybiła z głowy naszym przodkom nadzieje na odbudowę potęgi Rzeczypospolitej. Efektem interwencji rosyjskiej był drugi i następnie trzeci rozbiór Polski. Przez lata zaborów nie można było świętować kolejnych rocznic uchwalenia Konstytucji, zmianę przyniosło odzyskanie niepodległości. W okresie dwudziestolecia międzywojennego znów można było pielęgnować tradycje związane z uchwaleniem Konstytucji, jednak późniejsza okupacja niemiecka i komunistyczna ponownie spowodowała brak możliwości jej świętowania.

Dziś bez przeszkód możemy obchodzić kolejne rocznice związane z Konstytucją, odbywają się uroczystości państwowe oraz na szczeblu lokalnym. Również w szkole co roku odbywają się akademie, aby młode pokolenie pielęgnowało pamięć twórców Konstytucji 3 Maja. Niestety w roku ubiegłym oraz w tym, z powodu pandemii, musimy do minimum ograniczyć wszelkie imprezy okolicznościowe. Miejmy nadzieję, że już za rok bez przeszkód będziemy przeżywać to ważne dla naszej historii wydarzenie.

Poniżej pieśń na stałe związana z Konstytucją 3 Maja (kliknij w poniższy LINK, aby otworzyć). 

WITAJ MAJOWA JUTRZENKO!