STYCZEŃ – LUTY 2025 W ŚWIETLICY SZKOLNEJ
W styczniu i lutym niskie temperatury dają się we znaki ludziom, zwierzętom i roślinom. Pojawiają się opady śniegu, szadź i szron, a rzeki i jeziora bywają zamarznięte.
Do świetlicy szkolnej, tuż po wypoczynku świątecznym związanym z Bożym Narodzeniem, zawitały bałwanki. Wykonały je dzieci wykorzystując różnego rodzaju papier. Ważne, że białe figurki stojąc na parapecie okna zapraszały śnieżną zimę do Nockowej, i jak okazało się, wkrótce spadł śnieg. Uczniowie robili też bałwankowe wyklejanki, wycinanki i malowali prace plastyczne na tekturkach falistych.
Zgodnie z dawną tradycją polską w dniu Trzech Króli rozpoczyna się karnawał, czas zimowych balów, maskarad i zabaw. Kończy się on „szalonymi dniami” we wtorek przed Środą Popielcową. Znalazło to miejsce wśród tematyki zajęć świetlicowych.
Obchodzono również święta typowe i nietypowe:
- Na 17 stycznia datuje się Światowy Dzień Pizzy (9 lutego- kolejna okazja do świętowania). Ogromną popularność to danie zawdzięcza kompromisowi między codziennym zabieganiem człowieka, a komponowaniem wartościowych i sycących posiłków. W świetlicy powstała, co prawda, pizza z klocków lub na rysunkach, ale i te wyglądały smakowicie.
-20 stycznia poświęcono poszerzeniu wiadomości uczniów o pingwinach, ponieważ wtedy obchodzi się Światowy Dzień Wiedzy o Pingwinach mający na celu spopularyzowanie tych tajemniczych ptaków.
-21 stycznia chociaż kojarzy się z Dniem Babci, to w tym dniu obchodzi się także Dzień Wiewiórki. To przemiłe zwierzątko występuje wielokrotnie w literaturze dziecięcej: w wierszach , opowiadaniach i piosenkach.
-21 i 22 stycznia w kalendarzu zapisano radosne święta dla każdego wnuka: Dzień Babci i Dziadka o których wiemy już zapewne wszystko.
-23 stycznia uczniowie ćwiczyli pismo ręczne ze względu na Dzień Pisma Ręcznego. Zastanawiali się czy drukowane ręcznie litery to druk, czy pismo ręczne: zdania były podzielone.
-29 stycznia obchodzi się Międzynarodowy Dzień Puzzli, Dzień Składanki Łamigłówki. Dzieci w świetlicy przez kilka dni układały puzzle, próbowały wykonać je samodzielnie, układały logico- piccolo.
-31 stycznia świętuje się Światowy Dzień Zebry: ale o jaką zebrę może chodzić? I znowu zdania były podzielone, co widać na rysunkach.
-5 lutego obchodzono Światowy Dzień Nutelli. Przodka kremu Nutella stworzył Pietro Ferrero z Piemontu we Włoszech mieszając orzechy laskowe, cukier i kakao, tak aby powstała słodka pasta.
-11 lutego zdominowały tematy opieki zdrowotnej: obchodzono Światowy Dzień Chorego, który ma również swoje miejsce w kościele katolickim oraz Dzień Numeru Alarmowego 112: znany każdemu dziecku umiejącemu odpowiedzialnie z niego korzystać.
- 14 lutego nie sposób pominąć walentynek, które przez wiele dni przewijały się w tematyce pracy świetlicy. Czerwone serduszka przystroiły całą salę, a rysunkami i walentynkowymi laurkami obdarowano wiele osób. „Pipcio”, (jego imię wzięło się stąd, bo porozumiewa się słowami: „Pi, pi, pi…”) trafił do koleżanki Jagody.
-17 lutego obchodzi się Dzień Kota, który świętowano kilka dni wcześniej na życzenie „świetliczaków”, (któż nie kocha swojego kotka?) ze względu na zbliżające się i długo wyczekiwane w tym roku szkolnym ferie zimowe.
Nauczycielki- wychowawczynie świetlicy szkolnej: pani Danuta, pani Halina, pani Estera, pani Lilia i pani Bożena dołożyły wszelkich starań, aby czas spędzony w świetlicy szkolnej wpłynął pozytywnie na rozwój dzieci, a zarazem był czasem ich wypoczynku po trudach zajęć lekcyjnych.
Ze świetlicy szkolnej płyną życzenia bardzo udanych ferii zimowych dla tych, którzy z ferii korzystają.